Loading

  Чи вірите ви у весільні прикмети? Більшість наречених напевно дадуть позитивну відповідь. Невже прикрі промахи в організації весілля можуть стати причиною сімейних негараздів в майбутньому? Ми вирішили розібратися у цій містичній темі.

  У всіх народів світу існує велика кількість всіляких прикмет і обрядів, пов'язаних з весільною церемонією. Що стосується питання про те, чи варто вірити в них, то кожен має право відповісти на нього самостійно, виходячи зі своїх уявлень про світ.
  Осінь споконвіку в народі вважалася найвдалішим часом для одруження. Справи закінчені можна і погуляти! Зараз мало хто враховує старовинні канони, але познайомитися з весільними прикметами все одно цікаво. У душі ми, жінки, все-таки в прикмети віримо. І хоч не можна ручатися, що, зігравши весілля за всіма мислимими правилами, молоді житимуть як в казці, намагаймося, щоб на нашому весіллі все було «по науці».


  За старих часів багато уваги приділялося обрядам, що оберігають молодожонів від псування і пристріту, а на весіллі обов'язково був присутній чаклун. Пізніше за обов'язок чаклуна став виконувати дружка, який одночасно був і розпорядником весілля. Тепер його роль розподілилася між свідком, тамадою і весільним розпорядником.

  Як і в колишні часи, без цих людей на весіллі просто не обійтися. Вони створюють невимушену веселу атмосферу, знають усі обряди і традиції і вчасно вимовляють тости і жарти.

  Осінь споконвіку в народі вважалася найвдалішим часом для одруження. Справи закінчені можна і погуляти! Зараз мало хто враховує старовинні канони, але познайомитися з весільними прикметами все одно цікаво. У душі ми, жінки, все-таки в прикмети віримо. І хоч не можна ручатися, що, зігравши весілля за всіма мислимими правилами, молоді житимуть як в казці, намагаймося, щоб на нашому весіллі все було «по науці».

  Весілля — Свята Неділя: Вихід з Дівочої громади.

  Вечеря. Починають з Вечері, що була колись, без жадного сумніву, цілком ритуальною і заховує й тепер відповідні риси.

  За Стіл сідають за тим самим порядком, як сиділи на Посаді, цебто Молодий на почесному місці, на Покуті, під Образами, Молода по праву руку коло нього. Далі з обох боків сідають особи, що входили в Поїзд, за винятком Старшого Боярина, що сідає навпроти Молодого.

  Після того як Староста благословить, як звичайно, подають Вечерю, що на цей раз складається переважно із звичайних страв.

   

  В деяких місцевостях, однак, дотримують дуже стародавніх обрядів.

  Молоді зовсім не їдять за Столом, а потім ідуть вечеряти в Комору, і то тільки виконуючи цим те, що наказує звичай: їм дають туди тільки одну тарілку та одну ложку, якою вони їдять по черзі.

  В деяких місцевостях, де Покриття Молодої не попереджує Вечері, всі страви покриті тарілками; це символічно вказує на те, що голова Молодої мусить бути покрита зараз же після Вечері. Мати виймає Бинди з її Коси, знімає з неї Вінок та надягає їй Очіпок і Намітку.

  Сватання і заручини

  У українській мові існує чудове слово "заручення", яке розкриває суть традиції заручин як не можна краще. Заручитися підтримкою батьків і друзів - важливе завдання для молодої пари, що вирішила одружитися. На знак твердості свого рішення узяти заміж свою кохану майбутній жених дарує нареченій кільце з діамантом. Саме символом заручин є кільце з діамантом, хоча ця традиція, як і самі заручини, не настільки популярна у нас як на заході. У західній культурі заручини стали невід'ємною весільною традицією.

  Весілля — Дари. Пов’язування. Коса
  Розподіл Дарунків. Пов’язування. Розподіл Дарунків від Молодого. Пов’язування. Зв’язування рук. Розподіл Дарунків від Молодої. Рушники. Пісні. Розплітання Коси, зачіска й головний убір. Розплітання Коси Молодій. Обрядовий Плач Молодої. Очіпок і Намітка. Шапка Молодого. Пісні. Весільні Пісні про Розплітання Коси. Розподіл Дарунків. Пов’язування.
  Шановні молодята! Я пропоную тост за те, щоб ви в своєму сімейному житті завжди пам'ятали слова французького письменника Жана Ростана: "Хороша сім'я - та, в якій чоловік і дружина вдень забувають про те, що вони коханці, а вночі - про те, що вони подружжя" . Вип'ємо за те, щоб у вашій сім'ї було так!

  Погода в природі може бути будь-яка: і ясна, і погана, і бурі, і урагани. І ясна, і погана погода творчо для посівів. Але якщо дощ чи вітер переступлять за силою деякий поріг, вони вже руйнівні. Побажаємо нареченим, щоб в їх сімейному кліматі сварки і негоди ніколи не були руйнівними. Нехай сяє сонце у Вашій родині!

  У цей знаменний день я хочу проголосити тост за батьків нареченої - тещу і тестя. Вони виростили розумну, красиву, веселу дочку - приємно подивитися. Недарма наш наречений так полював за нею. І хоча деякі говорять, що теща - терни в букеті шлюбу, гірка мікстура, але розумна теща - як мати зятю. Побажаємо їй приносити в сім'ю дочки допомогу, доброту, пораду, ласку, а не розлад. За ваше здоров'я, дорогі тесть і теща!
  Українські весільні традиції

  Українське весілля – це пишна народна драма, пронизана піснями, примовками і приспівками, переплетена барвінком і калиною. Старі люди ще тримають в пам’яті форму українського весілля. Фольклористи збирають той цінний дар поколінь, записують, щоб передати нащадкам скарб, який довгий час залежувався в скрині, а сьогодні говорить про автентичність. Те, що недавно вважали банальним, сьогодні стало ультрамодним. Знаєте, чому? Тому що в національних традиціях – душа народу. Поки живуть традиції – існує народ. Українське весілля – суцільна традиція. Тепер весілля святкують один-два дні, а колись, за традицією, його гуляли цілий тиждень.

  Весільні обряди і пісні Лемковини

   

  Лемківське весілля, як і кожне весілля на Україні, мало прикмети оперного мистецтва, з тією лише різницею, що в його основі знаходиться не штучний сюжет, а фраґмент автентичного життя. Проте має воно і свою специфіку, бо відірваність від братніх племен сприяла збереженню в цьому обряді старослов'янських архаїзмів та появі деяких відмінностей, властивих тільки лемківському весіллю.

  Центральними постаттями весільного обряду були, звичайно, молоді, хоча їх роля не визначалася активністю. Вони увесь час поважні, зосереджені, не співають, не жартують, а коли п'ють, то лише для форми. Підкреслюють тим зрозуміння факту, що скінчилася безтурботна молодість, починається спільне і поважне трудове життя. Молодій припадала дещо активніша роля; аж до приходу в хату молодого вона повинна була сумувати (навіть плакати), що надходить момент прощання з родиною, з рідною хатою, з батьками, яким завдячує все. В домі молодого повинна знову радіти, виявляти задоволення і щастя, вшановуючи в цей спосіб молодого і його батьків.

  Важливе значення прикладалося до шлюбного одягу. Молода мала звичайно білу плісовану спідницю, вишиту внизу рослинним орнаментом або трьома вузенькими кольоровими стрічками. Спереду одягала запаску — білий плісований фартушок також вишиваний, але розкішніше. Біла сорочка з кращого полотна, вишита на рукавах, манжетах і комірі, зверху рожева чи синя шовкова корсетка — ґорсет, лейбик 10, — без рукавів, мережана або гаптована у різні взори, як рожі, квіти, сонце тощо. Взимку поверх корсетки молода одягала кожушок чи гуньку, або й менту 21 — лисячу шубу (дані з другої половини XIX ст.). Взувалась у боксові (з телячої шкіри, чиненої хромом, з прямокутними відтисками) чи юхтові чоботи з підківками на високому каблуку з обрамленням у різні взори з блискучих цвяшків, — або у звичайні черевики. На голові з розплетеними косами находився барвінковий вінок з білими стрічками, що звисали нижче пояса. Він символізував дівоцтво молодої, отже мав дуже важливе значення. Молода ходила в ньому ціле весілля, аж до почепин. Шия прикрашувалась коралями та крайкою з кольорових пацьорок.

  Молодий одягався в добрий, новий святочний одяг: вузькі білі сподні 22 — ногавиці з домотканого полотна, а взимку штани з білого сукна — холошні, білу сорочку, підперезану широким шкіряним поясом, югасом 21 від 20 до 25 см ширини, як у давніх опришків. У швах штанів були вшиті сині або червоні рубці-вставки. Поверх сорочки одягав лейбик (камізельку), зимою ще гуньку з білого або чорного сукна, взував черевики. На грудях з правого боку молода пришивала молодому букетик з білою стрічкою та перев'язувала білим поясом. В руках молодий тримав топірець; інколи білим поясом, прикрашеним в'язанкою барвінку, перев'язувано саме топірець. До чорного повстяного капелюха молода чіпляла китицю квітів і крайку та обвивала стрічками з барвінком. Протягом усього весілля молодий не здіймав капелюха з голови.

  До складу весільної дружини входили: маршалок (не скрізь), весільний (передній) староста, свашки та звичайні старости (інколи називали їх підстаростами), дружби, дружки, гудаки. Дружок запрошувала молода, всіх інших молодий.
  Весіллям керував маршалок, а де його не було — весільний староста. Символом його влади була маршалка — товста палиця, прикрашена букетом квітів. Перед виголошенням промови маршалок стукав нею в траґар 24 — бальок стелі, вимагаючи уваги. Маршалок був одягнений в білі штани, білу сорочку і синій лейбик. Поверх лейбика одягав чугу (чуганю) — довгий плащ з бронзового сукна з дуже довгим коміром, що звисав на плечі аж за пояс. До коміра були пришиті довгі білі китиці. В зашитих знизу рукавах чуги маршалок ховав пляшку горілки, якою в багатьох випадках на весіллі треба було викуплятися. Маршалкові, а також весільному старості, молода пришивала з правого боку грудей білу хустку в дрібні квіточки. Ролю маршалка виконувала старша, авторитетна, енергійна і поважна, але водночас дотепна людина. Маршалок повинен був уміти урочисто і зворушливо промовляти, відзначатися вмілістю знайти вихід у будь-якій обстанові.

  Весільний (передній) староста — це перший помічник маршалка, одягнений так само, але без палиці (маршалки). Староста (або підстарости) — чоловіки свашок — це помічники маршалка і весільного старости (до речі, не запрошені на весілля; молодий добирав собі тільки свашок, а їхні чоловіки автоматично ставали вже старостами /підстаростами/). Одяг старостів одрізнявся від одягу маршалка й весільного старости лише дещо меншою хусткою.

   

   

   

  Північне Підляшшя як частина етнографічного регіону Підляшшя, що зараз входить до складу Підлянського воєводства республіки Польща, - це найвіддаленіша на північний захід українська етнічна територія. Назагал вона обіймає терени здебільшого між річками Нарвою та Бугом. Українцями, як показав перепис населення 2002 року, вважають себе всього 1400 мешканців Підлянського воєводства.

     На Північному Підляшші, з огляду на компактне проживання україномовного населення, доволі добре збереглася народна культура. Одним із найцікавіших фольклорно-етнографічних явищ є традиційне весілля. Його загальна композиція, звичаєвість, пісенна поезія, символіка вписується у загальноукраїнський контекст, причому найбільше спільних рис має з географічно наближеною традицією полісько-волинського весілля.

     Підляська народна культура, як і загальноукраїнська збудована на землеробському господарстві, а весільна обрядовість зокрема має відголоски матріархату та давніх форм шлюбів – умикання або купівлі молодої.

     Весільний обряд дослідники поділяють найчастіше на три етапи: передвесільний, власне весільний та післявесільний. Передвесільний етап пов`язаний з ви сватанням уподобаної дівчини та приготуванням обох родин до весілля, на Підляшші включає до себе допити, свати, розгляди і лади.  Власне весільний період – це ритуальні дії, спрямовані на відокремлення наречених від неодруженої молоді та приєднання дівчини до нової сім`ї. На Підляшші цей етап починався у суботу, нерідко в п`ятницю, від випікання короваю, приїзду молодого по сорочку, та обіймав обрядові дії у неділю та понеділок, нерідко ще й у вівторок. Післявесільні дійства остаточно закріплювали створення нової сім`ї та спрямовувалися на зміцнення зв`язків між обома родинами. На Північному Підляшші це зустрічі сімей, які звали пережовинами.

  ГРОШІ У БАНК

  Для цієї гри конче слід запастися монетами та двома дитячими відерцями або ж наполовину обрізаними порожніми пластиковими пляшками.

  Ведуча формує дві команди охочих. Завдання полягає в тому, що від лінії старту треба дістатися до лінії фінішу, де стоять відерця, затиснувши колінами монету, після чого без допомоги рук вкинути її у відро (це ваш банк). Перемагає команда, у якої в банку лежатиме більше монет і яка швидше виконає завдання.

  ДОНЖУАН

  Можна провести цей конкурс для сватів і свашок. Кавалери запрошують дам до танцю. Щойно музика замовкає, чоловіки стають на ліве коліно, а жінки роблять коло навкруги кавалерів і сідають Їм на коліно. Вибуває та пара, в якій дама сідає останньою. Так триває доти, доки не залишиться одна пара — переможці.

  ВЕСІЛЬНИЙ ПОТЯГ

  Викликають двох чоловіків, яким до вподоби цілуватися. Завдання полягає в тому, щоб перецілувати якомога більше жінок на святі (в щоку, в руку). Яку жінку поцілували, та стає вагоном за потягом. Перемагає той учасник, у якого довший потяг (підрахунки проводяться після закінчення мелодії).
  Цікаве на весіллі


  Одним з атрибутів весільного обряду є традиційний весільний рушник. Спочатку рушник дарувався нареченому на знак згоди батьків нареченої на шлюб. Перед самим вінчанням батьки благословляли молодих іконами, прикрашеними, так званими, "благословенними" рушниками. Рушники здавна були обов'язковою частиною приданого нареченої.

  На вінчанні молодята стають на "вінчальний" рушник, обов'язково білого кольору, так як символізує хмара, на якому вони піднімаються на небеса, де і благословляється їхній шлюб. Так само під час вінчання священик перев'язує руки молодих так званим "союзним" рушником. Це, у свою чергу, символізує взаємну духовну прив'язаність майбутнього подружжя.

  Кульмінацією весільної церемонії є момент, коли молоді стають на рушник у РАГСі. Вважається, хто першим стане на рушник - той і буде в родині головним.

  Після вінчання батьки зустрічають молодят з короваєм на "хлібосольному" рушнику. Це свого роду побажання достатку сім'ї.

  Зазвичай на рушнику вишиваються: рослинний орнамент, "древо життя" з квітами на ньому і птахами, імена молодих. Дуже мало весіль в наш час обходяться без весільних рушників - це свого роду символ щасливого, багатодітного, довгого шлюбу. І бажано, щоб він передавався з покоління в покоління.

  Фінішна пряма підготовки до весілля

  За 3 тижні:

  • Переконайтеся, що всі весільні запрошення дійшли до адресатів. Підрахуйте кількість гостей, що підтвердили свою участь.
  • Зустріньтеся з тамадою і пропрацюйте остаточний план урочистості. Замовте необхідний для сценарію реквізит.
  • Почніть відвідувати солярій.
  • Підтвердіть участь усіх професіоналів весільного ринку, які будуть надавати вам послуги під час весілля.
  • Виберіть і замовте весільний букет і бутоньєрку.
  • Не забудьте купити туфлі, білизну та аксесуари для весільного наряду молодят.
  • Складіть список бажаних подарунків і повідомте про них гостям. Їм повинно вистачити часу, щоб їх купити.
  • Обговоріть з фотографом маршрут весільної прогулянки. Прислухайтеся до його думки.
  • Запросіть своїх друзів на парубочий вечір і дівич-вечір.
  • Замовте салют або феєрверк на весільний бенкет.
  • Складіть докладний план весільного дня, починаючи від макіяжу, зачіски і викупу нареченої до весільного бенкету та від'їзду молодих.
  • Продумайте заходи на другий день весілля.
  • Підготуйтеся до вашого весільної подорожі.

  За 1-2 місяці:

  • Виберіть фотографа і відео-оператора.
  • Домовтеся з тамадою і складіть приблизний сценарій весільного бенкету.
  • Виберіть музичний колектив для супроводу Вашого бенкету і мелодію для першого танцю.
  • Продумайте ваш перший танець і при необхідності зверніться за послугами до хореографа.
  • Виберіть перукаря і візажиста і запишіться на репетицію зачіски і макіяжу.
  • Замовте в турфірмі весільну подорож.
  • Виберіть фірму для виготовлення весільного торта.
  • Почніть вручати майбутнім гостям весільні запрошення. Для далеких родичів не забудьте відправити запрошення поштою.
  • Замовляйте лімузин і розрахуйте кількість машин весільного кортежу. Подумайте також і про прикрашання машин повітряними кульками, стрічками і кільцями.
  • Це крайній термін для покупки весільного плаття. Не забудьте одночасно купити і костюм для нареченого.
  • Якщо ви частину турбот плануєте перекласти на професіоналів, то саме час звернутися в спеціалізоване агентство з організації весіль.
  • Зробіть вибір бенкетного залу, обговоріть весільне меню, а також не забудьте уточнити деталі прикрас святкового залу.
  • Зверніться у фірму, яка прикрасить внутрішній простір бенкетного залу повітряними кулями або квітковими композиціями.
Хмара тегів весілля, Весільні зачіски, Весільні подарунки, Весільні подорожі, Весільні тости, Весільний одяг, веселі тости, Випускний бал, дні народження, жіночий тост, Квіти та дизайн, кейтерінг, короваї, Кортеж, лімузини, Львів, Львівська область, музика, новини, новини весільні, новорічні тости, Організація заходів, поздоровлення на весілля, Прикраси та аксесуари, програма, Ресторани, Салони краси, свадьба, святкові тости, Тамада, тост у віршах, тост-вітання, тости, тости для весілля, тости українською, українські тости, фотограф, фотозйомка, чоловічий тост

Показати усі теги